Articles, publications, reviews

Opinia Lecha SP3EPK

LECH GARCZYŃSKI

Panuje dość powszechna opinia wśród krótkofalowców ”dachowców”, którzy mieszkają w dużych blokach że nie mogą przyzwoicie DX-ować. Powodem jest ograniczona moc jak również systemy antenowe. (problemy z administrację budynków).
Od lat mieszkam w dużym dziesięciokondygnacyjnym bloku, gdzie obok mnie żyje 70 rodzin. Używałem różnych anten od „ drutów” po 2el QQ i 3el.YAGI. anteny pracowały z różnym skutkiem. Tak czy inaczej nie było pełnego zadowolenia.
Na zjeździe SPDXC obejrzałem antenę prezentowaną przez Waldka SP7GXP. 7el.na 5.5m boomie. Konstrukcja bardzo starannie wykonana. Wcześniej słyszałem, że antena GXP-7 Waldka również dobrze pracuje na 17 i 12 m. Jeżeli tak jest, pomyślałem to na jednym obrocie załatwię sobie pięć pasm, postanowiłem zaryzykować i zamówiłem antenę u Waldka SP7 GXP.
Na początku grudnia antena stanęła na dachu mojego budynku na 8,5 m maszcie, gotowa do pracy. Na trzech podstawowych pasmach 20,15,10 WFS nie przekracza 1,2 . w pasmach 17m i 12m WFS nie przekracza 1,5 . No cóż, WFS a skuteczność anteny to dwie różne sprawy. Przyszedł czas na sprawdzenie skuteczności.
Specjalnie szukałem stacji szczególnie obleganych przez stacje z EU. Chciałbym w tym miejscu powiedzieć, że bardzo łatwo dowołuję się z moimi 100 watami i bardzo dobrze słyszę mimo tzw. blokowych QRM-ów antena jest bardzo ostra jeżeli chodzi o kierunkowość. Następnie przyszedł czas na sprawdzenie pasm 17 i 12 m. Poprosiłem kolegę, który używa na tych pasmach 2el.QQ żeby „spróbować” się na WARC-ach. Wspólnie zrobiliśmy kilkadziesiąt QSO tą samą mocą i porównania wypadły 1 do 1 . tak więc teraz bardzo pewnie czuję się na pasmach, nie mam problemów z sąsiadami i z administracją.
Antena „przeżyła” bardzo silne wiatry co potwierdza że materiały użyte do jej wykonania jak również profesjonalizm Waldka jest godny szczególnego podkreślenia. Ja zaryzykowałem i opłaciło się.

VY73 Leszek SP3EPK